Yükselen Değer Yaşam Koçluğu

Yaşam koçu: Hayatınızda yolunda gitmeyen konularda danışanabileceğiniz, beraber karar alabileceğiniz birisidir. Yaşam koçunuz, size sağlayacağı diğer desteklerin yanı sıra, günlük hayatınızda olsun, iş yaşamınızda olsun, stres ve kaygı yönetimizi de destekler. İnsanlar konuşa konuşa anlaşır da herkesle herşey konuşulmaz. İşte stresin başladığı nokta tam olarak da budur. Size sıkıntı, dert, tasa yaratan konularda konuşmak isteyeceğiniz, tavsiye isteyeceğiniz güvenilir bir ya da birkaç dostunuz olabilir. Ancak, herkes kendi hayatında ilerledikçe, dostlardan tavsiye gelmedikçe insan tek başına kalır.

Yönettiğiniz bir takımda işler arapsaçına döndüğünde, tüm iş yükü ve stres omuzlarınıza yükleniverir ve siz bu stres yönetiminde başarılı olsanız dahi, ruhen ve fiziken stresin verdiği zararlarla başetme yolları ararsınız. O zaman, konuşabileceğiniz, sizi iyi tanımaktan öte size neyin iyi geleceğini bilen birinin olması çok önemli. İşte, yaşam koçları, hayatımızdaki bu boşluğu profesyonel olarak doldurmak için varlar.

YAŞAM KOÇU SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bu boşluğu doldurarak bir yaşam koçuyla beraber ilerlemeye karar verdiniz. Ancak, her yaşam koçu size uygun olmayabilir. Bu yüzden, yaşam koçundan bir özgeçmiş talep edebilir, sizin aradığınız tecrübelere sahip olup olmadığına bakalbilrsiniz. Ayrıca daha önceki yaptığı danışma hizmetlerinde sizin iş pozisyonunuzdaki birileriyle çalışıp çalışmadığına da bakabilirsiniz.

Yaşam koçu‘nun mükemmel bir eğitim geçmişi olsa bile, herşey ilk izlenimdir. Kendisinden bir randevu talep ederek ilk görüşmenizde anlaşıp anlaşamadığınıza bakabilirsiniz.

Sizin yaşam koçunuzla kuracağınız ilişkide rahat hissetmeniz bu işin olmazsa olmazıdır.

Yaşam koçunuzdan sizin için taslak bir plan hazırlamasını talep edebilirsiniz. Bu planı inceleyerek de alacağınız hizmetin size uygun olup olmadığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Cinsiyet meselesi: bir hemcinsinizle daha rahat paylaşım yapabilirsiniz, ancak, unutmayın ki yaşam koçları sizin hayata başka bir acıdan bakabilmeniz için varlar ve karşı cinsiniz olurlarsa size daha farklı bir bakış noktası da sunabilirler.

YAŞAM KOÇUNUZLA ULAŞMAK İSTEDİĞİNİZ SONUÇ

En önemli konu sizin yaşam koçunuzdan bekledikleriniz ve ulaşmak istediğiniz sonuç nedir? Örneğin, “stresle başedemiyorum”, “aldığım hizmet sonucunda bunu çözebilmeyi umuyorum”, “değişmek istiyorum”, “sonuçta özgüvenli biri olmak istiyorum” gibi. Sonuç belirlemek, yaşam koçunuzla beraber doğru planlama yaparak istenen hedeflere ulaşmanızı sağlayacaktır.