Stresle Başa Çıkmak İçin 4 Etkili Yöntem

Bedenimizin ve zihnimizin günlük yaşantısına normal bir şekilde devam ederken aniden ortaya çıkan değişimlere karşı verdiği tepki “Stres” olarak adlandırılır. Belli bir seviyede stres, motivasyonumuzu arttırıcı etkiye sahipken, aşırı stres benliğimizi kontrol etmeye başlar ve hayat kalitemizi olumsuz yönde etkiler.

Stresli Bir Kişilik Yapısında Mısınız?

– Uykuya dalmakta zorlanmak

– Sürekli, geçmeyen baş ağrısına ve mide yanmasına sahip olmak.

– Yapılması gereken çok fazla iş olduğunu düşünmek ama bunları yapacak hiç zamanı olmadığına inanmak

– En ufak bir hataya bile öfkelenmek

– Sürekli yorgun hissetmek

Bu durumlardan birkaç tanesini yaşıyor olmak stresli bir kişilik yapısına sahip olduğunuzun göstergesidir. Stres, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, cilt hastalıklarına, saç ve kaş dökülmesine vb. daha birçok rahatsızlığa neden olur. Peki, stresle nasıl başa çıkmalıyız? Bunun için size birkaç yöntem sunuyoruz.

1. “Hayır” demeyi öğrenmek!

İnsanlara “evet” dediğinizde sizi daha çok seveceklerini, böylelikle daha çok önemseyeceklerini düşünebilirsiniz. Oysaki bu şekilde davranırsanız bir süre sonra kendinize “hayır” demeye başlayarak, kendi hayatınızdan fedakârlıklar yapar, stresinizin artmasına neden olursunuz. Kendinize değil başkalarına “hayır” demeli, insanlarla aranıza sınır çizmeyi öğrenmelisiniz.

2. “Mükemmeliyetçi” olmamak!

Yaptığınız her şeyin en iyisi olması için uğraşmak daha fazla gergin hissetmenize, yorgun düşmenize, böylece stresinizi arttırmanıza neden olur. Mükemmeliyetçi olmayı bırakmak için hata yapmaktan korkmamak, belki de atılabilecek ilk ve en önemli adımdır.

3. Paylaşmayı Öğrenmek

Yaşadığınız sorunları içinizde tutmak yerine başkalarıyla paylaşmayı deneyin. Eğer etrafınızda yakın gördüğünüz ve sizi anlayacağını düşündüğünüz hiç kimse yoksa sıkıntılarınızı kağıda yazın. Evet, kendinizi sizden daha iyi anlayacağını düşündüğünüz birisini bulamıyorsanız sizi en iyi dinleyecek olan kendinize bir mektup yazın. Böylelikle içinizde biriktirdiğiniz sorunların büyümesine, sizi germesine ve mutsuz etmesine izin vermemiş olursunuz.

4. Kendinize Zaman Ayırın

Hayatın bizi sürüklediği yöne doğru anlamsızca savrulurken aslında kendimize pek de vakit ayırmıyoruz. Müzik dinlemek, kitap okumak, en sevdiğimiz o tatlıyı kendi ellerimizle hazırlamak, sağlımız için spora başlamak ve daha birçok faydalı etkinliği stresten kurtulmak için alışkanlık haline getirmeliyiz. Her gün, kendinize ayırabileceğiniz 15 dakikalık kısa bir süre bile strese iyi gelecek ve sizi mutlu etmek için yeterli olacaktır.