Stresle Başa Çıkmada Popülerleşen Yöntem: Meditasyon

Meditasyon, son yıllarda depresyon ve kaygı tedavilerinde, stresle başa çıkmada ve daha birçok alanda bilimselliği kanıtlanmış bir yöntemdir ve mobil uygulamalar gibi, ulaşılması kolay olduğu için, çokça tercih edilmektedir. Kısa ve uzun vadede faydaları olmakla birlikte, belki de en güzel yanı hiç yan etkisinin olmayışıdır.

Meditasyonda en çok kullanılan yöntemlerden biri olan farkındalık, kişinin o anda kalmasına, içsel ve dışsal değişimlerinin farkında olarak (örneğin; düşünceler, nefes alış ve verişi, rüzgar, sesler), bunları yargılamadan kabullenmesine dayanmaktadır. Yargılamadan kabullenmek, bireylerdeki bilişsel becerileri, kabullenmeyi ve objektif olmayı arttıran bir faktördür. Meditasyon, rahat bir pozisyonda bedenimizi de rahatlatarak genel olarak 5 ve 20 dakika arasında değişen bir sürede tüm düşüncelerden arınma veya tek bir düşünceye odaklanma pratiklerini içermektedir. Meditasyon sonrası, vücutta ve zihinde gevşeme gerçekleşmektedir. Bu durum kısa vadede bireylerin stres ve gerginlikten kurtulmalarını sağlamaktadır. Uzun vadede inceleyecek olursak meditasyon, stres yaratan durumlara karşı kendi kötümser yorumlarımızı ve varsayımlarımızı bir kenara bırakarak objektif ve yargılamadan kabullenen bireylere dönüşmemize, stresli olaylarla baş etmemizi kolaylaştırmaya ve felaket senaryolarını zihnimizde oluşmadan problemi en kısa zamanda ve gözümüzde büyümeyecek şekilde halledebilmemize yardımcı olur. Bununla birlikte, stresli durumlara karşı oluşan isavaş ya da kaç/i tepkisi bazı durumlarda faydalı olsa da uzun sürmesi ciddi hasarlara neden olabilir. Meditasyonla birlikte bu tepkiyi oluşturan bedenimizin rahatlamasını sağlayabilir ve hasarlar vermesine engel olabiliriz.

Birçok araştırma meditasyonu uzun süre uygulayan bireylerin stresli durumlara karşı daha çabuk toparlandığını ve günlük olaylara karşı daha az kaygı taşıdığını saptamıştır.

Meditasyon Yaparken Neler Olur?

  • Kalp atış hızınız ve solumunuz yavaşlar.
  • Kan basıncınız normale döner.
  • Bağışıklık sisteminiz gelişir.
  • Zihniniz arınır ve daha yaratıcı olursunuz.
  • Oksijeni daha etkili kullanmış olursunuz.

Düzenli ve Uzun Süreli Meditasyonun Etkileri Nelerdir?

  • Bağımlılık geliştirecek (sigara, uyuşturucu) davranışlardan kaçınmak kolaylaşır.
  • Düşünceleriniz berraklaşır.
  • Kendinize dair içsel görüşünüz artar ve bağlantı kurmanız kolaylaşır.
  • Stresi en aza indirgeyebilir ve dayanıklılığınızı arttırabilirsiniz.
  • Kronik ağrılarda (baş ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı gibi) azalma gerçekleşir.

Meditasyon, birçok psikolojik ve fiziksel rahatsızlığa karşı etkili ve kolay bir yöntemdir. Denemek isterseniz 5 dakikalık nefes takip etme egzersizi önerilmektedir.