Stresi Azaltmanın En Pratik Yolu: Nefes Egzersizi

Zorlaşan hayat şartları ve yoğun iş stresiyle başa çıkmak bazen çok zor olabiliyor. Üstelik bu stres önümüze gelen fırsatları göremememize ve tam verimli çalışamamamıza sebep olabiliyor. Bazı haberlerde de görebileceğiniz gibi, stres kanseri bile tetikliyor. Böyle stresli bir durumda, ofiste, evde, sokakta kısacası her yerde uygulayabileceğiniz, stresinizi azaltabileceğiniz 3 farklı nefes egzersizini sizin için derledik.

1. Nefes Egzersizi

Rahatlatıcı nefes egzersizi şeklinde de adlandırılan bu egzersizde, duruşumuzun dik olması gerekmektedir. Öncelikle sırtımızı dikleştiriyoruz ve dilimizi üst ön dişlerimize yapıştırıyoruz. Bu şekilde egzersiz pozisyonunu aldıktan sonra aşağıdakileri 3 defa tekrarlıyoruz.

Ağzımızı kapatarak burnumuzdan derin bir nefes alıyoruz.

7 saniye bekleyip nefesi ağzımızdan veriyoruz.

Bu egzersiz sırasında nefesinizi verirken biraz ses çıkabilir, ama rahatlatıcı etkisi denemeye değer.

2. Nefes Egzersizi

Bu egzersiz uzmanlar tarafından en stresli zamanlarda yapılması öneriliyor. Örneğin önemli bir sunuma ya da sınava gireceksiniz. Hemen öncesinde 10 dakikanızı ayırarak zihninizi ve kalp ritminizi rahatlatabilirsiniz.

Öncelikle dik duruyor ve gözlerimizi kapatıyoruz. Bir avuç içimizi göğsümüze diğer avuç içimizi ise karnımıza koyuyoruz. Bu sefer dikkat edilmesi gereken kısım nefes alırken nereyi kullandığımız. Karnımızdan, ciğerlerimize de biraz dolacak şekilde derin bir nefes alıyoruz. Karnımızdaki elimiz yeterince havaya kalktığında nefesimizi yavaşça veriyoruz ve göğsümüzdeki elimiz ile çıkan havayı hissetmeye çalışıyoruz.

Bu egzersizi stresli bir anınızda 10 dakika boyunca sakince yapın. Etkileri sizi şaşırtacak.

3. Nefes Egzersizi

Sıradaki egzersizimiz ise yogacılar arasında oldukça popüler. Uzmanlar, bu egzersizin, oturur pozisyonda ve bir el diz hizasında dururken yapıldığında daha etkili olduğunu belirtiyor. Öncelikle, bir elimizle sol burun deliğimizi kapatıyoruz. Ardından sağ burun deliğimiz ile derin bir nefes alıyoruz. Tüm ciğerlerimiz dolduğunda nefesi içimizde tutmadan sağ burun deliğimizi kapatıyoruz ve sol burun deliğimizi açarak tüm nefesi açtığımız sol burun deliğinden veriyoruz. Daha sonra sağ burundan nefes alıp aynı şekilde delikleri değiştirerek sol burun deliğinizden nefesinizi verin. Bu şekilde 5 defa tekrar edin.

Odaklanmanızı ve konsantrasyonunuzu bir doping gibi etkileyecek bu egzersizi, önemli karar aşamalarında, ilham kaynağınızı ararken, ya da sadece sakinleşmek istediğinizde ısrarla öneriyoruz.