Son Günlerde Strese Çözüm İçin Öne Çıkan Faktör: Beslenme

Stresle başa çıkma teknikleri giderek çoğalmakta ve daha çok alanı kapsamaya başlamaktadır. Bunlardan bir tanesi de beslenme faktörüdür. Birçok çalışmada besin değeri yüksek öğünlerle beslenen kişilerin (vitaminler, minerallar, protein, karbonhidrat gibi) depresyon, kaygı ve yorgunluk seviyelerinin düştüğü ve konsantrasyonunun arttığı saptanmıştır. Midenin en duygusal organ olduğuna dair bir haber yazısına da buradan ulaşabilirsiniz. Sindirim sisteminin iyi çalışması, mide ve bağırsaklarınızda herhangi bir hastalığın bulunmaması demek, vücudunuzun da rahat ve gevşemiş olması demektir. Aynı şekilde stresli olduğunuzda bundan en çok etkilenen organlar mide ve bağırsaklardır. Bu yüzden birçok kişi stres verici bir sınav veya toplantı öncesi mide ekşimesi, karın ağrısı, bağırsaklarda hareketlenme, ishal veya kabızlıktan şikayetçidir. Beslenme ve stres arasındaki bağlantı kompleks, birbirini etkileyen ve tetikleyen bir yapıya sahiptir.

Strese sebep olan adrenalin hormonu, daha çok vücuttaki kan şekeri seviyesinden etkilenmektedir. Bundan ötürü kendinize kan şekerinizi düzenleyici besinleri içeren bir yeme programı oluşturursanız, stres seviyenizde bir düşüş yaşanacaktır.

Besinler ve Stres Üzerine Etkileri

  • Protein, kan şekerini dengelemede oldukça önemlidir. Bu yüzden her öğünde protein içerikli besinler almanız faydalı olacaktır (yumurta, et, balık ve peynir gibi).
  • Genellikle balık yağı olarak alınan Omega-3 adrenalin hormonunu düzenlemede etkilidir. Omega-3’ün en çok bulunduğu balık çeşitleri ise somon, ringa balığı, sardalya, hamsi ve ton balığıdır.
  • C Vitamini alımı: Özellikle kivi, çilek, yaban mersini ve ıspanakta bulunmakla birlikte, neredeyse tüm meyve ve sebzeler bu vitamini içermektedir.
  • B5 Vitamini alımı: Mantar, et (özellikle sakatat ve ördek), yumurta ve peynirde bulunur.
  • Magnezyum alımı: Fındık, kaju fıstığı, et, balık, kabuklu deniz ürünleri, fasülye, lahana ve ıspanakta bulunur.

Kısaca, şeker, trans ve doymuş yağ ve rafine karbonhidrat içermeyen ancak adrenalin seviyenizi dengede tutacak olan bolca fasülye, yeşil yapraklı sebzeler, balık, fındık içeren öğünlerinizin olması stresle baş etmenizde büyük bir öneme sahiptir.

Ayrıca stresli hissettiğiniz durumlarda da trans ve doymuş yağlardan oluşan hazır gıdalara yönelmektense bol bol su içip, yoğurt, bitter çikolata, avakado ve antep fıstığı gibi zararı daha az olan besinler alırsanız, adrenalin seviyenizi de dengede tutmuş olursunuz.