Rahatlamanın 4 yaratıcı yolu

Yorucu şehir hayatından bunaldığımız, trafikten, insan ilişkilerinden ve ekonomik problemlerden şikayetlerimizin yoğunlaştığı şu günlerde, hepimizin durup dinlenmeye ve rahatlamaya ihtiyacı var, ancak herkesin rahatlama yolu tabii olarak bir değil. Bugün, bu yazıda, alışılagelmiş önerilerdense, yaratıcı yollarla size uyan şekilde nasıl rahatlayabileceğinizden bahsedeceğim.

1- Benliğinize zaman ayırın

Gün içinde bir çok şey yapıyoruz, peki bunlardan hangisi tamamen benliğiniz, kendi öz farkındalığınız için? İşe gitmek mi? Okula gitmek mi? Tüm gün evde kalıp televizyon izlemek mi? Kendini rahatlatmanın en yaratıcı yolu ve pek de bahsedilmeyeni, kendizine değil benliğinize zaman yaratmaktır. Öz farkındalığına ulaşamamış her birey, gün boyu omuzlarında kocaman bir yükle dolaşır, çünkü, kendini tanımamaktadır. Kendinizi keşfetmek için zaman yaratın. Rahatladığınızı göreceksiniz.

Meditasyon bir çok kişi için boş ve sıkıcı bir kavramdır, bu yüzden size en kolay en hızlı ve en işe yarar meditasyon tekniğinden bahsedeceğim. Günün herhangi bir saati ya en üzüldüğünüz ya en mutlu olduğunuz anda ya uzanın ya oturun ve uzun ve derin nefesler alın. Ama bu nefesleri alırken de verirken de bilinçli olun. Göğsünüzün oynayışını hissedin. İsterseniz elini kalbinize koyun ve şöyle düşünün ”Ne olursa olsun, yaşıyorum ve bugün kalan hayatımın ilk günü” diyin bilinçli bir şekilde.

3- 3 kişi ya da 3 olay

Sizden her gece yatmadan önce 3 kişiye veya 3 olaya teşekkür etmenizi istiyorum. Kendinizi zorlayın. Aklınıza kimse gelmiyor ise bile zorlayın. Küçük şeyler için bile teşekkür etmeyi öğreneceksiniz. Çevrenizi sevmeyi, önemsemeyi öğreneceksiniz. Sizi siz yapan herkesin ve her olayın farkına varacaksınız. Kendinizi ve hayatınızı, herkesi ve hayatlarını sevin.

4- Olumlu ile olumsuzu birlikte düşünün!

Her zaman olumlu düşünmek zordur, bu yüzden olumsuzu da düşünün! Her olumlunun içinde bir olumsuz, her olumsuzun olumsuzun içinde de bir olumlu vardır. Çünkü hayat bir süreçtir ve bu süreçte zorluklar birbirine anlam katar, birlikte var olurlar. Bunu kabullenin ve ”Bugün bu oluyorsa, yarın şu olacağı için olacaktır” diye düşünün.

Ayrıca bu makaleyi de inceleyebilirsiniz. Alternatif olarak Mummys Gold çevrimiçi kumarhane [:https://www.mummysgold.org/tr/] de rahatlamanın da size uygun bir yolunu bulabilirsiniz.