İnsanın en üretken ve en yaratıcı olduğu zamanlar, mutlu bir şekilde huzurlu bir iş ortamında çalışıyor olduğu zamanlardır. Türkiye’deki çalışma ortamı ise, ekonomideki öngörülemeyen dalgalanmalar ve belirsizlikler sebebiyle maalesef stresli ve zor şartlarla dolu. Bitmek bilmeyen projeler, uzun çalışma saatleri, ekstra çalışılan günlerin peş peşe ve çok sayıda olması, müşterilerin çalıştıkları firmalardan talep ettikleri hizmetler konusunda sürekli değişikliğe gitmesi, Türkiye’deki şirketlerde stres seviyesinin artmasına, çalışanların da bundan oldukça kötü etkilenmesine sebep oluyor. Stresi ve üzüntüyü günlük hayatımızda en aza çekmenin birçok yolu var. Stres ve üzüntü, insan zihninde önemli bir yer kaplamadığında insanların daha sağlıklı oldukları ve daha üretken bir şekilde hayatlarına devam ettikleri su götürmez bir gerçek. Meraklıları için günlük hayatta stresi ve üzüntüyü en aza indirecek aktiviteleri derledik.

En Sevdiğiniz Arkadaşlarınızla Keyif Aldığınız Hobileri Yapın

Her ne olursa olsun, resmi bayramlar, dini bayramlar ve hafta sonu tatilleri, insanların dinlenip motive olmak için fırsat yaratabildiği aralıklardır. Hafta içinde ofiste çalışırken, vakit bulduğunuzda yapmayı düşündüğünüz ilk aktiviteyi kendinize hedef olarak belirleyin. Örneğin hafta içi iş yerinde projeniz üzerine çalışıyorken ”keşke şuan bu aktiviteyi yapıyor olsaydım” dediğiniz etkinlik, aslında kısa vadede sizi en fazla mutlu edecek olan aktivitedir. Bu aktiviteye ilgi duyan başka insanlarla tanışmak, onlarla sohbet etmek ve bu keyifli aktiviteyi bu insan grubuyla gerçekleştirmek size pozitif enerji verir ve vücudunuzdaki mutluluk hormonlarının çalışmasına yardımcı olur. Örneğin sizi mutlu edecek bir aktivite olarak yelken kursuna katılabilir, bu spora ilgi duyan diğer insanlarla bir araya gelebilirsiniz. Yoga yapmak, kent bahçeciliği öğrenmek, arıcılık yapmak, bisiklet sürmek ve tamiriyle ilgilenmek, fotoğrafçılık kursuna yazılmak veya en sevdiğiniz dansı öğrenmeye başlamak, stres seviyenizi azaltacak aktiviteler arasında sayılabilir.

Yaşadığınız Yere Daha Fazla Entegre Olun

Yaşadığınız yer ve mahalleniz de stres seviyenizi azaltmak için birebirdir. Evinizin yakınındaki atölyeye gitmek, yaşadığınız yerdeki komşularınızla tanışmak ve onlarla vakit geçirmek, mahallenize dair ortak proje geliştirmek ve bunun yürütücülüğü yapmak, sizin yaşadığınız yerde kendinizi gerçekleştirmenize ve yaşadığınız mekanı içselleştirmenize yardımcı olur. Sahiplendiğiniz bir mekan sizi daha mutlu eder ve stres seviyenizi azaltır.