Kurumsal firmalarda ya da kendi kurduğu firmasında çalışan insanların farklı farklı yollar izleyerek iş yaşamında kendilerini geliştirmesi mümkün. Her ne kadar büyük beklentiler ve büyük bir hırs ile iş yaşamına başlıyor olsalar da, ağır çalışma koşulları ve hızlı iş temposu yüzünden çalışanların kendi eksiklerini görme veya bu eksiklerin üzerine giderek kapatma şansları pek olmuyor. Ancak ay sonunda takım liderleri tarafından çalışanlarla yapılan birebir görüşmelerde insanların performansları değerlendiriliyor ve eksik oldukları konular masaya yatırılıyor. Fakat bu görüşmelerin çok azında çalışanların geleceğe yönelik yaptıkları kariyer planlarından veya kariyerlerinde nasıl daha iyi ilerleyebileceklerinden konuşuluyor. Hızlı çalışma temposunun içinde de günün en az sekiz saatini ofiste veya çalışma alanında geçiren insanlar, kariyer gelişimi üzerine yoğunlaşmak veya kendi eksik oldukları noktaları kapatmak için fırsat bulamıyorlar. Eskiden patronların bu konuda çalışanlarına geri bildirimde bulunması beklenirken, artık çalışanların da kendi kariyer gelişimlerini yönlendirmeleri mümkün. Bu konuda uygulanan yöntemleri sizler için derledik.

İnternet Üzerinden Kariyerinizle İlgili Kurslara Yazılın Sertifikalarınızı Tamamlayın

Çağımızın pozitif bir getirisi olan internet, kariyer gelişimi konusunda da bizlere yardımcı olmaya devam ediyor. Hafta sonu veya izin günlerinizde kariyer gelişimi üzerine tasarlanan ve birçok farklı konunun örneklerle açıklandığı videoları içeren kişisel gelişim sitelerinden kendinizi geliştirmek için faydalanabilirsiniz. Udemy, Lynda ve Coursera gibi çevrim içi öğrenme platformları sayesinde her sektörden çalışanın kendini geliştirmesi artık mümkün. Çevrim içi öğrenme platformlarının çoğunluğu, ders kayıt ve sertifika yöntemiyle çalışıyor. Derse kayıt olup, size gönderilen videoları size uyan saatlerde izleyip, size verilen ufak testleri geçtikten sonra sertifika almaya hak kazanıyorsunuz. Bu tür eğitimler hem çalışanların bilgi birikimini artırıyor, hem de şirket içinde daha iyi pozisyonlara gelmelerine ön ayak oluyor. Buna ek olarak, başka şirketlere veya kurumlara yapılan başvurularda sertifikası sayıca fazla olan veya kendini kendi alanında geliştirebilmiş olan çalışanlar daha fazla tercih ediliyor.

Kendi Hayatınız İçin İnisiyatif Alın ve Değişime Ortak Olun

Günümüzde herkes kendinden sorumlu ve herkesin aslında yapmak istedikleri, aklındaki iş fikirleri bambaşka. Farklı farklı projeleri hayata geçirebilmenin yolu ise kariyer gelişiminden geçiyor. Kariyer gelişimi de, insanın ancak kendini geliştirmesiyle mümkün olabiliyor.