Kariyerinin başlangıcındaki insanlar için kariyer gelişimi konusunda uygulanacak stratejiler çok önemlidir. Her seviyeden çalışanın önünü daha iyi görebilmesi ve geleceği daha iyi planlayabilmesi için kariyerinin nasıl bir yola evrileceğini bilmesi gerekir. İleri yıllarda kendini nasıl bir pozisyonda görmek istediği, hangi yeteneklerini daha fazla kullanmak istediği ve hangi ilgi alanlarının onu daha ileriye taşıyacağı gibi ayrıntılar insanların kariyer gelişimini planlarken stratejik hamleler yapmasına yardımcı olur. Eğer bu hamleler zamanında ve dozunda yapılmazsa, kariyer gelişiminde ve muhtemel terfilerde sorunlar çıkabilir, ertelemeler söz konusu olabilir. Bütün bunların önüne geçebilmek için uygulanması gereken stratejileri sizler için derledik.

Veri Toplayabiliyor ve Okuyabiliyor Olmak

Hangi sektörde çalışıyor olursanız olun, üzerinde çalıştığınız projedeki kritik verilere hakim olduğunuzu göstermelisiniz. Bu, firmanızın yaptığı bütün işlere dair veriler hakkında bilgi sahibi olmak veya bu verilerin tamamına sahip olmak anlamına gelmiyor. Kendi sorumlu olduğunuz proje dalındaki verilere ve esas bilgiye hakim olun. Bunun için Microsoft Excel gibi programları iyi kullanabildiğinizden emin olun. Gerektiğinde önemli verileri toplayabiliyor ve stratejik bir şekilde okuyup yorumlayabiliyor olmak sizi kariyerinizde bir adım öne geçirir.

Sunum Tekniklerine Hakim Olmak

Üzerine çalıştığınız konuda sizden sunum yapmanız istenebilir. Bunu mutlulukla karşılamalı, size verilen konuyu özenle sunum haline getirmelisiniz. Bunun kariyer gelişimindeki rolü; sunum sırasında hem işvereninize, hem de sunumu dinleyen diğer uzmanlara konuyu ne kadar iyi bildiğinizi ve konuyu nasıl analiz edebildiğinizi gösterme şansınız olmasıdır. Eğer sizin sunum yapmadaki yeteneğinizi fark ederlerse, sizi daha üst bir pozisyona taşıyabilir, unvanınızı ve gelirinizi yükseltebilirler.

Öz Güvenli Olmak

Grup içinde çalışırken, öz güvenli bir şekilde inandığınız değerleri veya konuya yaklaşım şeklinizi savunmak, bunu yaparken de mantık ve profesyonellik çerçevesinden çıkmamak size artı puan kazandırır. Bu sayede, kariyer gelişimi konusunda hızlı ilerlersiniz, çünkü işvereninizin gözünde daha değerli ve daha nitelikli bir hale gelmiş olursunuz. Daha ağır ve sorumluluk isteyen konularda sizden yardım istenebilir.

Kariyerinizi Besleyecek Atölye ve Panellere Katılmak

Çalıştığınız sektöre dair atölyelere ve panellere katılmak, tatil günlerinizde yine kendinizi geliştirebileceğiniz kurslara gitmek kariyerinizde yükselmek için oldukça önemlidir. Çalıştığınız sektörde daha çabuk fark edilmenizi sağlar.