Stres hayatın önlenemez bir gerçeği. Her ne kadar bugünlerde stresin zararlarını okumaya dahi gerek duymasak da hayatımızı direkt etkileyen bu duyguyu tanımamız gerekir.

Her şey gibi stresin de zararı yer ve zamandan bağımsız hayatımızı etkilediği noktada başlar. Hepimizin hayatında her zaman birden fazla sebep var; iş yerinde yeni bir görev, beklediğiniz zammın ön koşulları, özel hayatınızdaki gerginlikler ya da kimi zaman elimizde olmayan ve üst üste gelen aksilikler… Peki hayatın bu kadar içinde olan stresten arınmanın yolları yok mu? Tabi ki var.

En kolayı ise belki de stres anında en son aklınıza getireceğiniz şey; gülümsemek. Yazması yapmaktan kolay görünebilir ama kaslarınıza hakim olduğunuz müddetçe bu yöntem sizin de kullanımınıza açık, içinizden hiç gelmese bile. Kimileri için korku filminden bir sahne gibi gelse de deneyin; sadece kaslarınızı kullanarak, sahte de olsa yüzünüze bir gülümseme yerleştirin. İster müşterinizle gergin bir diyalog olsun, isterseniz bilgisayar başında tek başınıza kafa patlatıyor olun. Bu yöntemi hissetmeden de olsa bir alışkanlık haline getirmeyi denediğinizde işe yaradığını göreceksiniz.

İşin sırrı şu ki beyniniz gerçek ve sahte bir gülümsemeyi ayırt edemiyor. Her nasıl zihninizde barındırdığınız negatif düşünceler fiziğinizi etkiliyorsa, bu akışın tam tersi de mümkün. Yani içinizden gelmesini beklemeksizin gülümsemeyi bir alışkanlık haline getirdiğinizde, zaman içinde stres seviyenizin azalmaya başladığını göreceksiniz. Üstelik gülümsemenin çekiciliği arttırdığı uzun süredir bildiğimiz bir gerçek.

Tabii ki gülümsemeyi egzersiz etmenin en kolay, keyifli ve kalıcı yolu, bunu yakın çevremizde de görmek ve yaşamak. Bu konuda belki en çok zorlanılacak nokta ise işinizin sizi içinde bulunmaya zorladığı gergin diyaloglar. Bu diyalogları minimuma indirebildiğiniz ve gülümsemeyi egzersiz etmeye devam ettiğiniz sürece, bir parça daha korunaklı olarak gününüze devam edebilirsiniz.

Kendinize Gülümsemek İçin Zaman Ayırın

Kendinize zaman ayırmanız gereken pek çok konu var. Ancak ana amaç ne olursa olsun, eminiz ki içinde gülümsemeye de yer var. Çok uzun zaman ayırmanıza gerek kalmadan, trafikte, evde kafa dağıtırken, sabah kendinize gelirken maruz kaldığınız okuma/dinleme/izleme zamanlarında biraz komedinin tadını çıkarın. Gününüzün kendiliğinden daha aydınlık bir hale geldiğini fark edeceksiniz.