Fitch, Türk lirasında önemli bir değer kaybı beklemiyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ekonomisinin bu yıl daralacağını fakat 2020 yılı itibariyle yeniden büyümeye başlayacağını kaydetti. Fitch’in tahminine göre doların TL karşısındaki değeri ise bu yılın sonunda 5,7 civarında, 2020 yılı sonunda ise 5,9 seviyelerinde olacak.

Fitch’in güncellediği Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’na göre, Türkiye ekonomisi bu yılın genelinde yüzde 1,1 oranında küçülecek, 2020 yılı genelinde ise yüzde 3,1 civarında büyüme yakalayacak. Bu yılın ilk çeyreğinde ise büyüme bekleniyor. Türkiye ekonomisi, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde küçülmüştü. Bu çeyrekte büyüme sağlanırsa, ekonomi teknik olarak resesyona girmemiş olacak. Küresel ekonominin ise bu yıl yüzde 2,9, gelecek yıl ise 2,8 oranında büyümesi bekleniyor. 2012’den bu yana küresel ekonomideki en sert daralmayı bekleyen Fitch, bununla birlikte bir resesyon ihtimalinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Türkiye’de enflasyon ise bu yıl yüzde 15’e, önümüzdeki yıl ise yüzde 10’a kadar gerileyecek. Yani hükümetin enflasyonu tek haneli rakamlara düşürme hedefine bu yıl olmasa da 2020’de yaklaşılması mümkün olabilecek.

Türkiye’de ekonominin dengelendiğine dair göstergelere dikkat çekilen raporda, yüzde 3,1’lik büyümenin ise potansiyelin altında olduğu vurgulandı.

ALBAYRAK’TAN DOLAR ALANLARA: ÇOK BEKLERSİNİZ

Fitch raporunda, şu anda 4,45 olan dolar/TL kurunun yıl sonunda 4,70 ve 2020 sonunda 4,90 civarında olacağını kaydetti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da önceki gün Trabzon’da yaptığı açıklamada bu konuya değinerek, “Dolar 10 lira olacak ya. 6-7 liradan yığalım dolarları sonra satarız. Çok beklersiniz.” ifadelerini kullandı Dolar yığanların kara kara düşündüğünü ifade eden Albayrak, bu kesimlerin ülkede bir kriz çıkmasını ümit ettiğini öne sürdü.

Enflasyonun tek haneli rakamlara adım adım indirilmesi konusunda kararlılık mesajı veren Berat Albayrak, THY’nin battığına dair sosyal medyadan paylaşım yapan bir kişinin bir hücre evinde yakalandığını söyledi.

KDV-ÖTV İNDİRİMLERİNDE SÜRE UZATILDI

Öte yandan ekonomiyi canlandırmak için geçtiğimiz yıl uygulanan ve seçimlere kadar uzatılmış olan KDV-ÖTV indirimleri, bazıları Haziran ayı bazıları ise yıl sonuna kadar bir kez daha uzatıldı. Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararında; motosiklet, konut, tapu harcı, ticari araç ve mobilyalarla ilgili KDV ve ÖTV indirimlerinin sürelerinin uzatıldığı kaydedildi.