Biriken İşlerinizi Gözünüzde Büyütmeyin! Küçültün.

Aldığınız işler bazen fark etmeden birikebilir. Ya da araya bazı kişisel sağlık problemleri girebilir. Böyle durumlarda, gelen işler artarken, elinizden çıkardığınız işleriniz git gide azalır. Bu biriken işler, bir süre sonra, tırnaklarınızı yemeye, nereden başlayacağınızı bilememeye yol açabilir. Tırnak yeme alışkanlığınızı önlemek için buraya tıklayın. Böyle durumlarda gerekli motivasyonu nasıl sağlayacağınızı bilemiyorsanız bu yazı tam size göre. Bu önerileri uygulayarak, zihninizin açıldığını, işe daha hazır hale geldiğinizi ve stresinizin çok daha azaldığını göreceksiniz.

Nefes Egzersizi Yapın

Nefes egzersizi önerisini daha önce birçok yerde görmüşsünüzdür. Çok basit bir aktivite olsa da, strese faydası fizyolojik olarak kanıtlanmıştır. Bu yazıdaki diğer önerileri uygulamaya geçmeden önce, bir dakika boyunca derin nefes alın ve 10 saniye tutup nefesinizi verin. Bu bir dakikalık basit egzersizi yaptıktan hemen sonra bile kaslarınızın gevşediğini, sakinleştiğinizi hissedeceksiniz.

Parçalayın ve Küçültün

Büyük parçanın gözünüzde iyice büyümesine izin vermeyin. O büyük parçayı küçültün. Nasıl mı? Elinize bir kağıt kalem alın. Büyük işi nasıl yapacağınızı düşünmektense bu işi parçalara ayırarak yazın. Koca bir bütünde “a” noktasından “b” noktasına gitmek yerine kendinize ufak “a” ve “b” noktaları yaratın. Bu şekilde izleyeceğiniz yolu çok daha rahat görebilir ve ufak hedeflere ulaştıkça motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

Hemen Başlamayın ve Bir Süre Bekleyin

İşinizi parçalara güzelce ayırdınız ve bunları not ettiniz. Artık nereden başlayacağınız hakkında, nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında bir fikriniz var. Şimdi yapmanız gereken şey ise, hemen işe koyulmak değil. Evet, hemen başlamayın. Önce etrafınıza bir bakın ve çalışmak için gerekli ortamı hazırlayın. Daha sonra işe başlamak için bir saat belirleyin. Belirleyeceğiniz bu saati, son teslim tarihinize göre ileriye veya daha yakına atabilirsiniz. Ama çok ileriye atmayın, yoksa, tüm süreci en baştan tekrarlamanız gerekebilir. Ve bu belirlediğiniz saate kadar hoşlandığınız bir şey yapın. Spor yapmak, kitap okumak ya da siz o an ne isterseniz… Böylelikle belirlediğiniz saat geldiğinde kendinizi hazır hissedeceksiniz.

Hala Tedirginseniz Sadece Başlayın

Hala tedirginseniz, yapacak tek bir şey kaldı demektir: Kendinizi ilk cümleyi yazmaya, ilk tıklamayı yapmaya zorlayın. Gerisinin iplik söküğü gibi geldiğini göreceksiniz.